Vitaminai

Vitaminas A.

Svarbiausias vitamino A (retinolio) šaltinis - žuvų kepenys, sviestas, kiaušinio trynys, mėsa.
Vitamino A pirmtakas yra provitaminas karotinas, kurio esti augaliniuose produktuose (mėlynėse, juoduosiuose serbentuose, morkose, svogūnuose, abrikosuose). Vitaminas A reguliuoja medžiagų apykaitą, ypač baltymų sintezę, gerina kvėpavimo takų, virškinimo trakto, o taip pat šlapimtakių gleivinės epitelio apsauginę funkciją, dalyvauja steroidinių hormonų sintezėje. Vitaminas A didina vaiko organizmo atsparumą infekcijoms, skatina augimą, brendimą, yra būtinas jo regėjimui.
Cistine fibroze sergantis vaikas dėl sutrikusios riebalų rezorbcijos, dažno ir ilgo antibiotikų naudojimo visada stokoja vitamino A. Dėl to neretai ir matome sausą, pleiskanotą odą, trapius plaukus, nagus. Tokie ligoniai prasčiau auga, lėčiau didėja jų kūno masė, jie esti silpnesni, dažniau linkę sirgti ūmiomis virusinėmis respiracinėmis ligomis, o tai visada pablogina jų plaučių būklę.Dauguma autorių siūlo cistine fibroze sergantiems ligoniams skirti Vitamino A 1500 - 2400 TV parai, kai kas net 5000 - 8000 TV parai, priklausomai nuo amžiaus. Tokiu būdu matome, kad vitaminas A yra cistinės fibrozės kompleksinio gydymo dalis.

Vitaminas E (tokoferolis).

Jo daugiausia yra aliejuose (kukurūzų, saulėgrąžų, palmių, alyvuogių ir kt.), salotose, petražolėse, kopūstuose, svieste, kepenyse, kiaušiniuose, mėsos produktuose, vaisiuose. Tokoferoliai organizme veikia kaip antioksidantai, stabilizuoja ląstelių membranas, gerina baltymų, hormonų, įvairių organizmo fermentų (peroksidazės, hemoglobino, mioglobino, citochromų, katalazės) sintezę. Tai svarbu ir cistine fibroze sergančiam ligoniui. Vitaminas E gerina audinių kvėpavimą, apsaugo biologiškai aktyvias medžiagas, plaučių alveoles ir surfaktantą, nesočiąsias riebiąsias rūgštis. Iš tokoferolių aktyviausias yra a tokoferolis.
Kaip ir daugeliui organizmą sekinančių ligų, taip ir cistine fibroze sergančiųjų plaučių infekcijai atsirasti didelės reikšmės turi agresyvūs, neturintys deguonies atomo laisvieji radikalai (jie susidaro organizme, vykstant medžiagų apykaitai), kurie sužaloja įvairias organizmo ląsteles.
Tuos laisvuosius radikalus neutralizuoja antioksidantai. Vienas svarbesnių yra vitaminas E, o taip pat vitaminas C, ß karotinas ir mineralas selenas.
Dėl sutrikusios žarnyno rezorbcijos bei kepenų sutrikimų (kepenų cirozės, tulžies pūslės diskinezijos) vaikams, sergantiems cistine fibroze, yra vitamino E trūkumas, todėl jiems reikia papildomai skirti vitamino E. Jo rekomenduojama skirti 50 - 200 mg/parai. Anglijoje 81% ligonių, sergančių cistine fibroze, vitamino E skiriama 50 mg parai.

Vitaminas D.

Svarbiausi yra vitaminai D2 ir D3. Yra žinoma, kad daug provitamino ergosterino yra mielėse ir kai kuriuose augaluose, žmogaus ir gyvulių organizme, o taip pat kai kuriuose maisto produktuose (svieste, piene, ikruose, kepenyse, kiaušinio trynyje) yra provitamino 7 - dehidrocholesterino. Šie provitaminai, veikiami ultravioletinių spindulių, virsta atitinkamai vitaminu D2 ir D3 .Vitaminas D3 yra net 2 kartus aktyvesnis nei vitaminas D2. Jie ir jų metabolitai gerina kaulų mineralizaciją bei kolageno struktūrą, veikia kalcio, fosfatų, citratų, aminorūgščių reabsorbciją inkstuose.
Cistinės fibrozės atveju taip pat yra stebimas vitamino D trūkumas, pasireiškiantis osteoporoze, osteopenija, rachitu, todėl skirtina dviguba profilaktinė vitamino D2 dozė (800 TV parai).
Vertingas vitaminų D ir A šaltinis yra žuvų taukai. Tai natūralus produktas, gaminamas iš menkių kepenų. Be šių vitaminų, žuvų taukai yra nesočiųjų riebiųjų rūgščių ir vertingų vaiko mitybai omega - 3 riebiųjų rūgščių (apie ką jau minėjome anksčiau) pagrindinis šaltinis.
Net sveikiems kūdikiams nuo 1 mėn. duodama žuvų taukų po 3 - 5 lašus per dieną, dozę didinant. Vienerių metų vaikui jau galima duoti po arbatinį, vyresniems - po desertinį šaukštą per dieną. Cistine fibroze sergantiems ligoniams galima duoti dvigubai daugiau.


Vitaminas K.

Vitaminas K ir jo sintetinis analogas (fitomenadionas) arba vikazolis. Jie skatina kepenyse susidaryti protrombiną ir kitus krešėjimo faktorius. Tam tikrą vitamino K kiekį sintetina ir žarnyno mikroflora, tačiau jo atsargos nesusidaro ir organizmui jo nepakanka. Todėl vaiko organizmas, o ypač cistine fibroze sergančiojo, jo turi gauti papildomai su maistu. Esant vitamino K stokai, atsiranda hipoprotrombinemija, gali būti hemoraginių komplikacijų. Ypač tai stebima esant cistinės fibrozės komplikacijoms: portinei hipertenzijai, plaučių hipertenzijai ir kt. Vitamino K rekomenduojama skirti ne daugiau kaip 1 mg per parą.

Dėkojame mūsų rėmėjams

Nuoširdžiai visų mūsų ligoniukų ir jų tėvelių vardu dėkojame mūsų rėmėjams, dėka kurių mes galime dirbti siekiant geresnio šios ligos gydymo prieinamumo.

Nepamiršk laiku kreiptis

Labai svarbu laiku net ir nesergant - periodiškai nerečiau, kaip kartą per tris mėnesius kreiptis į mūsų gydymo centrus. Kurių kontaktus rasite mūsų tinklapyje.

Puikūs šios ligos gydytojai

Vilniuje ir Kaune yra įkurti cistinės fibrozės centrai, kuriuose dirba puikūs gydytojai, kurie specializuojasi gydydami šią sudėtingą ligą ir pasirengę padėti Jums, bet kokiu klausimu.

Susisiekite su mumis

Jeigu Jums iškilo klausimų, nežinote ką daryti - kreipkitės į mus. Kontaktai nurodyti tinklapio apačioje. Rašykite el. paštu ar skambinkite telefonu. Visada esame pasiruošę Jums padėti.

Kontaktai

Cistinės fibrozės asociacija

Tuskulėnų g. 10-7

LT-09212 Vilnius 

Tel.: +370 603 91051